Tuesday, February 12, 2013

Güneş ışığını hangi renk daha fazla ısıya çevirir?


Yine çocuklarla yapılacak bir deneye rastladım. İşte size önerilerim şunlar; 


Öncelikle çocuğunuzla renklerin nasıl oluştuğunu tartışabilir ve internetten birlikte araştırma yapabilir veya çocuğunuza araştırabileceği kitaplar verebilirsiniz. 

Işık, kaynağından çıkıp bir nesneye çarpar ve ışık yansıdığındaki dalga boyutu o nesnenin rengini belirler. 


Mesela ışık siyah bir nesneye çarptığında, siyah nesne ışığı tamamen emer ve ışığı yansıtmadığı için de siyah görünür. Peki siyah nesneye çarpan ışığa ne olur? Isıya dönüşür. İşte bu sebeple yazın daha açık renk kıyafetler giyeriz, bize çarpan güneş ışınları üzerimizde yansıyıp gitsin diye.  

Kaç farklı renk vardır?
Infrared, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor, ultraviyole. Ultraviyole ve infrared insanlar tarafından görülemeyen frekans ve dalga boyundadırlar. 

Açık yeşil bir renk değil midir?
Açık yeşil, koyu mor, gül kurusu, pembe gibi yukarıda saydığımız 6 renge yakın olan tonlar da renktir. Kırmızı adını kırmızıya yakın tüm renkler için kullanılan bir aralık gibi düşünebilirsiniz. Kırmızının frekans aralığı 430-480THz'dir. Bu aralık arasında kırmızının birçok farklı tonu bulunmaktadır.  

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ? Dünyaya gelen güneş ışınlarının hepsini sadece bir saat boyunca yakalayıp, ısıya çevirebilseydik tüm dünyanın koskoca bir yıl boyunca harcadığı enerjiyi elde etmiş olurduk!

Evet artık deneyimize geçebiliriz. Bugün hangi rengin ışığı en iyi yansıttığını, hangisinin ise ışığı daha çok ısıya dönüştürdüğünü deneyerek göreceğiz.

MALZEMELER
Siyah, beyaz renkli karton kağıt
Tercihinize göre 4 farklı renk karton kağıt
6 buz kalıbı (aynı büyüklükte)
Kronometre veya üzerinde saniye göstergesi olan bir saat
Not almak için kağıt ve kalem

DENEY


  • Deneye başlamadan önce çocularla hangi rengin ışığı daha iyi yansıtacağını tahmin etmeye çalışın ve tahmininizi not kağıdınıza kaydedin.  Birden fazla çocuk varsa birlikte tahmin etmelerini veya yarışmalarını sağlayabilirsiniz.  
  • Karton kağıtlarınızın her birini 8x8cm büyüklükte kareler oluşturacak şekilde kesin. Bu kağıtları sonrasında buzların üzerini kapatacak şekilde koyacağız. 8cm çok büyükse daha küçük, veya gerekiyorsa daha büyük kesebilirsiniz. 
  • 6 buz küpünü benzer aralıklarla güneşin altına koyun ve her birinin üzerine kestiğiniz farklı renkteki kağıtları yerleştirin. Bir buzun üzerinde siyah karton kağıt, diğerinde beyaz karton kağıt, diğerlerinde ise sizin seçtiğiniz 4 farklı renkteki kağıdı koyun. 
  • 6 buz küpünün de tam olarak güneşin altında olduğundan emin olun. Etrafta başka bir ısı kaynağı olmamalı. 
  • Buzların erime sürelerini kronometreniz ile tutun ve not kağıdınıza kaydedin
  • Tüm buzlar eridiğinde deney öncesi yaptığınız tahminler ile karşılaştırabilirsiniz. 

Gelecekte güneş enerjisi tüm evlerde ve tüm arabalarda kullanılıyor olabilir. Bilim adamları bunun için halen çok çalışıyor. Güneş enerjisinin yaygınlaşması ile dünyada olabilecek değişiklikleri tartışabilirsiniz.


Farklı bir uygulama: Bu deneyi kağıtlarla değil, gıda boyası kullanarak da yapabilirsiniz. 6 farklı renkte buz yapıp, hiç kağıt kullanmadan da aynı deneyi yapmak mümkün. Beyaz buz küpü yapmak için süt kullanabilirsiniz, siyah buz küpü yapabilmek için ise tüm gıda boyalarını karıştırabilirsiniz. Tam olarak siyah olmasa da koyu bir kahverengi elde etmeniz mümkün.

Sonuçları da yine bana göndermeyi unutmayın. 

No comments:

Post a Comment