Sunday, September 4, 2011

Dünyanın en büyük gemileri hangileridir?

Tatildeyken Kuşadası'nda demirlemiş büyük bir yolcu gemisi gördük. Kuşada'sının minik adasından büyüktü. E doğal olarak dünyanın en büyük gemilerini araştırdım.

1) Dünyanın en büyük gemisi olan Prelude, 488mt uzunluğunda ve Shell şirketine ait bir doğalgaz gemisi + istasyonu. Güney Kore'de Samsung tarafından inşa edilen gemi  Avusturalya açıklarında doğalgaz çıkarıyor, depoluyor ve limanlara taşınması için kendinden daha küçük gemilere doğalgazı transfer ediyor. Fotoğrafta tam da böyle bir alışveriş anını görüyoruz. Uçak gemilerinin yaklaşık 6 katı büyüklükte. Shell resmi sitesinde bu gemi/istasyona ait birçok video ve fotoğraf bulabilirsiniz. 

   

2) 458,45mt uzunluğundaki Knock Nevis isimli gemi bir petrol tankeri. Gemi Yunanlı bir işadamı için yapılmasına rağmen ödemeyi tamamlayamadığı için Hong Kong'lu Orient Overseas container Line isimli şirkete satılmış. 87,000 tonluk kapasitesi olan gemi, Seawise Giant ismi ile denize inmiş. Birçok kez satılmış ve isim değiştirmiş. İran - Irak savaşı sırasında demirli olduğu limada Irak hava kuvvetleri tarafından bir paraşüt bombası ile vurulup, olduğu yerde batmış. Savaş sona erince Norman International gemiyi tamir edip "Mutlu Dev/ Happy Giant" adıyla denize indirmiş.  

1991 yılında satıldığında değeri 39 milyon dolarmış.  2010 yılında Hindistanda hurda yapılmak üzere tersaneye çekildiğinde adı Mont imiş.


1970'li yıllarda yapılmış Knock Nevis'in boyuna yakın, uzunlukları 411 ile 406metre arasında değişen 6 petrol gemisi daha bulunuyor. Bu gemiler öyle büyüktüler ki, İngiliz kanalı, Süveyş kanalı gibi dar denizlerden geçemiyolardı. Boru hatlarının da gelişmesi ile birlikte tek tek kızağa alınıp, hurda yapıldılar. 

3) 400metrenin altına indiğimizde yüzlerce konteyner gemisi birer, ikişer, onar, yirmişer metrelik farklarla birbirini takip ediyor. Temsili olarak 2006 yapımı olan Emma Maerskkonteyner gemisini seçtim. 397 mt uzunluktaki bu gemiyi seçmemin sebebi ile 2006 yılında  İngiltere'den Çin'e 10.000 konteyner dolusu Noel hediyesi taşımış olması. Şeker gemi :) Emma aynı zamanda dünyanın en büyük dizel motoruna sahip. Yapılışı esnasında köprüsünde çıkan yangında neredeyse tamamen ıskarta olma tehlikesi geçirmesine rağmen kurtarılabilmiş. Nazar değmesin.


4) Uzunluk olarak benzer olmasına karşın, maden taşıdığı için diğerlerinden farklı olan bir gemiden bahsetmek istiyorum; Vale Brasil: 362mt uzunluktaki gemi Brezilya'dan Asya'ya daha efektif maden taşımak amacı ile inşa edilmiş. Karbon emisyonunu %35 azaltabildiği söyleniyor. Dünyada maden indirebildiği ve aynı zamanda sığabildiği çok az liman olduğu her yere de kabul görmeyen bir gemi.

5) Ve iste sorumun çıkış noktasına geldik. Oasis of the seas: dünyanın en büyük yolcu gemisi.  Titanik'in 5 katı büyüklüğünde; 360mt. 2300'e yakın çalışanı var. Ama bana en ilginç geleni 12.000 ağaç ve çalı dikilmiş olması. Toplam yolcu kapasitesi 5400. Geminin denizin altındaki bölümü sadece 9metre derinliğinde, yani oldukça sığ bir gemi. Bu da aslında dalgalı denizde çok sallanacağı anlamına geliyor. Fakat gemi o kadar büyük ki, fırtınalı günlerde bile kaptanları geminin dengesinden çok memnun olduklarını söylüyorlarmış.

6) Son olarak da USS Enterprise isimli 1961 yapımı uçak gemisi var. 342mt uzunluğundaki bu savaş gemisi dünyanın nükleer enerji ile çalışan ilk uçak gemisi. Amerikan gemisi olunca tabi ki geminin bir takma adı da var; Big E.  Ayrıca içinde 2 nükleer reaktör olan tek gemi. 1962 yılında Ruslar'ın Küba'da nükleer silahlarını yerleştireceklerini haber alan Amerika'lılar Küba'ya blokaj uygulamışlardı. USS Enterprise Florida yakınlarında demirleyerek, Küba'ya giriş ve çıkışları engelleyebilmişti. 1969 yılında ise bir savaş gemisinin fazla ısınması sonucu USS Enterprise'da büyük bir yangın çıkmış ve 27 kişinin ölümüne ve 317 kişinin yaralanmasına sebebiyet vermişti. Eski bir savaş gemisi olmasından mütevellit, Amerika'nın Kore, Vietnam, Hindistan-Pakistan, Körfez savaşı, Afganistan, Irak maceralarında hep görev yaptı. 2010 yılında savaş gemisinin artık renovasyon zamanı da gelmişti. Amerikan ordusu renovasyonun 655 milyon $'ın üzerine çıktığını bildirerek 2013 yılında geminin ıskartaya alınacağını açıkladı.  Image credits: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Daniel J. Meshel and Seaman Harry Andrew D. Gordon

Dünyanın en büyük uçağı ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

No comments:

Post a Comment