Sunday, September 4, 2011

Dünyanın en büyük gemileri hangileridir?

Tatildeyken Kuşadası'nda demirlemiş büyük bir yolcu gemisi gördük. Kuşada'sının minik adasından büyüktü. E doğal olarak dünyanın en büyük gemilerini araştırdım.

1) 458,45mt uzunluğundaki Knock Nevis isimli gemi bir petrol tankeri. Gemi Yunanlı bir işadamı için yapılmasına rağmen ödemeyi yapamadığı için Hong Kong'lu Orient Overseas container Line isimli şirkete satılmış. 87,000 tonluk kapasitesi olan gemi Seawise Giant ismi ile denize inmiş. Birçok kez satılmış ve ismi değişmiş. 1991 yılında satıldığında değeri 39 milyon $mış. İran - Irak savaşı sırasında hasar alan gemi bir ara hurdaya dahi alınmış ama sonra tekrar tamir edilip çalışma hayatına dönmüş.2010 yılında ise Hindistan'da parçalanmak üzere tersaneye çekilmiş. 
1970'li yıllarda yapılmış Knock Nevis'in boyuna yakın, uzunlukları 411 ile 406metre arasında değişen 6 gemi daha bulunuyor. Bunların hiçbiri artık bulunmuyor. Boru hatları çok gelişmiş olacak ki artık listenin tepesinde petrol gemileri kalmamış.

2) Emma Maersk; 2006 yılı yapımı bu konteyner gemisi halen çalışmakta. 397 mt uzunluktaki gemi, aynı zamanda dünyanın en sevilen gemilerinden biridir. Sevilmesinin sebebi ise 2006 yılında  İngiltere'den Çin'e 10.000 konteyner dolusu Noel hediyesi taşımasıdır. Emma aynı zamanda dünyanın en büyük dizel motoru ile çalışmaktadır. Yapılışı esnasında köprüsünde çıkan yangında neredeyse tamamen ıskarta olma tehlikesi geçirmesine rağmen kurtarılabilmiştir.

Yine listede Maersk ailesinden Emma'nın kardeşleri bulunmaktadır.  Sonra liste yine eski petrol tankerleri ile devam ediyor. Ama ben size yine farklı tipte bir gemi olan maden taşıyan bir gemiden bahsetmek istiyorum.

3) Vale Brasil: 362mt uzunluktaki gemi Brezilya'dan Asya'ya daha efektif maden taşımak amacı ile yapılmış. Karbon emisyonunu %35 azaltabildiğini söylüyorlar. Brezilya'da maden yüklemesi yapılan ve Vale Brasil'in yanaşabileceği büyüklükte sadece tek bir liman olduğu da yine bana enteresan gelen bilgilerden oldu.

4) Ve iste sorumun çıkış noktasına geldik. Oasis of the seas: dünyanın en büyük yolcu gemisi.  Titanik'in 5 katı büyüklüğünde; 360mt. 2300'e yakın çalışanı var. Ama bana en ilginç geleni 12.000 ağaç ve çalı dikilmiş olması geldi. Toplam yolcu kapasitesi 5400. Geminin denizin altındaki bölümü sadece 9metre derinliğinde, yani oldukça sığ bir gemi. Bu da aslında dalgalı denizde çok sallanacağı anlamına geliyor. Fakat gemi o kadar büyük ki, fırtınalı günlerde bile kaptanları geminin dengesinden çok memnun olduklarını söylüyorlarmış.

5) Son olarak da USS Enterprise isimli 1961 yapımı uçak gemisi var. 342mt uzunluğundaki bu savaş gemisi dünyanın nükleer enerji ile çalışan ilk uçak gemisi. Amerikan gemisi olunca tabi ki geminin bir takma adı da var; Big E.  Ayrıca içinde 2 nükleer reaktör olan tek gemi.1962 yılında Ruslar'ın Küba'da nükleer silahlarını yerleştireceklerini haber alan Amerika'lılar Küba'ya blokaj uygulamışlardı. USS Enterprise Florida yakınlarında demirleyerek, Küba'ya giriş ve çıkışları engelleyebilmişti. 1969 yılında ise bir savaş gemisinin fazla ısınması sonucu USS Enterprise'da büyük bir yangın çıkmış ve 27 kişinin ölümüne ve 317 kişinin yaralanmasına sebebiyet vermişti. Eski bir savaş gemisi olmasından mütevellit Amerika'nın Kore, Vietnam, Hindistan-Pakistan, Körfez savaşı, Afganistan, Irak maceralarında hep görev yaptı. 2010 yılında savaş gemisinin artık renovasyon zamanı da gelmişti. Amerikan ordusu renovasyonun 655 milyon $'ın üzerine çıktığını bildirerek 2013 yılında geminin ıskartaya alınacağını açıkladı.  Image credits: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Daniel J. Meshel and Seaman Harry Andrew D. Gordon
Dünyanın en büyük uçağı ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

No comments:

Post a Comment