Thursday, January 26, 2012

Dubai'de görülmesi gereken yerler

Dubai'ye gidiyorsanız ve ne yapılır diye merak ediyorsanız işte size benden bazı öneriler.

1) Burj Khalifa: Dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa hakkında daha önce detaylı bir yazı yazmıştım, buradan ulaşabilirsiniz. Dubai mall isimli bir alışveriş merkezinin yanında. Enteresan bir şekilde Dubai'nin her yerinden görünmüyor, her yerden görünmesini bekliyordum. Burj Khalifa'nın gözlem katına çıkmak mümkün ama en az 2 haftalık sıra var. Bu sebeple Dubai gezinizi organize etmeye başlarken, en başta Burj Khalifa çıkışını da önceden ayarlamalısınız. Yarım saatlik turlar halinde yer ayırtabiliyorsunuz. En iyisi tam güneşin batma saatlerinde yer ayırtın, bu şekilde yılın belli zamanlarında hem güneşin batışını, hem de Dubai Mall'daki ışık gösterisini tepeden izleyebilirsiniz.

2) Dubai Mall ışık gösterisi: Akşam 19:00'dan itibaren her yarım saatte bir 5 dakikalık muhteşem bir ışık gösterisi yapılıyor. Aşağıdaki videoda Michael Jackson Thriller'ını izleyebilirsiniz. Bu gösteriyi izlemek için herkes havuzun kenarına toplanıyor. Gösterinin yapıldığı havuzun çevresi restaurant dolu ama burada da gündüzden rezervasyon yaptırmazsanız yer bulmanız neredeyse imkansız. Havuzun etrafındaki restaurantların yanında aynı zamanda Dubai Mall içinde bazı restaurantların da balkonlarından izleyebilirsiniz. Mesela biz TGI Friday's'in balkonundan izledik, yemekleri harika değildi ama gösteriyi tepeden izlemek güzeldi.

3)   Emirates Mall kayak merkezi : Eğer yazın ortasında Dubai sıcağından bunalırsanız veya canınız kayak yapmak isterse, başlangıç seviyesinde bir pist olarak gayet başarılı. Hem kızak, hem snowboard, hem de kayak yapmak mümkün. Kıyafet ve kayak malzemelerini oradan kiralayabilirsiniz, yanınızda kendiniz veya çocuğunuz için kıyafet taşımanıza gerek yok.

4) Sega center, Kidzania: Eğer çocuklu iseniz ve çocuğunuz 5 yaşından büyük ise Dubai Mall içindeki Kidzania ve Sega center'ı beğenebilirsiniz. Kidzania'da çocuğunuz istediğiniz mesleği yapabiliyor. İster polis oluyor, ister itfaiyeci olup yangın söndürüyor, ister doktor olup ameliyat yapıyor. Sega center ise bir lunaparkımsı. Bizim çocuk ufak olduğundan ikisinden de faydalanamadık ama çok keyifli görünüyordu.

Gold Souk
5) Old city - eski şehir: Dubai modern ve eski Dubai olarak ikiye ayrılıyor. Modern Dubai'de hep gökdelen ve modern binalar var ve sokakta yürüyen insan görmek neredeyse imkansız. Metroya bile taksi ile gidiliyor. Old town'a indiğinizde ise gerçek şehre inmiş oluyorsunuz. Burada Gold Souk ve Spice Souk dedikleri bizdeki Kapalı ve Mısır çarşılarının birer benzeri var ama eğer kapalı çarşıyı gördüyseniz burası size çok sıradan ve sönük gelecektir.  Altın çarşısının karşısında kanalda bir sürü denizci teknesi var. Eskiden bir balıkçı köyü olmasından dolayı sanırım bu tekneler çok daha otantik görünüyor. 
Balıkçı teknesi

Atlantis
6) Akvaryum: Tabi ki Dubai'de de akvaryum var, hem de iki tane. Bir tanesi Atlantis isimli bir yerde, diğeri ise yine Dubai Mall içinde. Dubai Mall içinde akvaryum ve deniz hayvanat bahçesi var. Alt kattaki bölümde dev bir akvaryum var ki bunu alışveriş merkezinin içinde gezerken de görebiliyorsunuz. Alacağınız bir bilet ile hem akvaryumun tünelinden geçebiliyorsunuz ki (daha önce akvaryuma gittiyseniz), hem de 2 kat yukarıdaki farklı balıkların ve deniz yaratıklarının bulunduğu hayvanat bahçesine girebiliyorsunuz. Ama bir seyahatte sadece tek bir akvaryuma gideyim diyorsanız benim önerim Atlantis'teki akvaryum olacaktır. Hem tankların içi çok güzel dekore edilmiş, hem de akvaryumları izlemek için etrafta çok güzel divanlar ve minderler var. Ayrıca Dubai'ye sıcak bir havada gitti iseniz Atlantis'teki su parkında da bir gününüzü rahatça geçirebilirsiniz. Kilometrelerce kaydırakları varmış, biz hava sebebi ile gidemedik. Ama reklamlarından gördüğümüz kadarı ile etrafında köpek balıklarının yüzdüğü kaydırak tüneller içinden kayıyor olmak, hem heyecanlı, hem keyifli olsa gerek. 


7) Creek park: Dubai gibi çölün ortasında yemyeşil bir park, içi de çocuklar için dev trambolinler, oyun merkezleri, çocuk parkları dolu. Ayrıca gerek çocuklar, gerek büyükler için bisiklet ve akülü arabalar kiralamak mümkün. Ağaçlarla dolu bu park yazın ortasında da bu kadar yeşil ve ferahlatıcı oluyor mu bilemem ama en güzel vakit geçirdiğimiz yerlerden biri oldu. Hele çocuklu gidiyorsanız kesin tavsiye ederim. Yalnız parkın herhangi bir yerinde yemek yiyecek bir yer bulamadık. Ancak büfeler vardı, yanınızda sandviç götürmenin faydası olabilir.
Creek park
8) Burj El Arab: Tabi ki son olarak Burj El Arab'dan söz etmeden olmaz. Dünyanın tek 7 yıldızlı oteli. Bu oteli gezmek isterseniz tur ile gezebiliyorsunuz ama tur dahi kişi başı 100dolarmış diye duyup biz vazgeçtik. discovery'de belgeselini izlemiştik bununla yetindik. Binanın tepesinde zaktan da görülebilen bir yuvarlak pist var, meğer tenis kortu imiş. Yani Burj El Arab çevresinde dolaşırsanız da arada bir kafanıza bir teniz topu düşebilir. :) Burj El Arab'a gitmedik ama yakınında yine bir alışveriş merkezi vardı, little Venice. Venedik'e benzettikleri, gondollarla gezi yapılan ve çevresi restaurant dolu bir alışveriş merkezi. Hoş otantik bir yerdi. Bir akşam yemek yemeğe gidilebilir. 

9) Otel seçimi: Beach oteller genelde mina seyahi diye bir bölgede. Asla ve asla Le Meridyen otelini tavsiye etmiyorum, (yanındaki Westin ve One&Only de aynı müesseseninmiş) . Yorumlarımı trip advisor ve booking.com'a yazdım, burada uzun uzun bıkbıklamayacağım. Uyarmış olayım da. 

Keyifli geziler

2 comments:

  1. Merhaba.Sakın gitmeyin dediğiniz otele rezervasyon yaptırdık.Tripadvisor da bulamadım yorumunuzu.Kısaca neden mutsuz olduğunuzu yazmanız mümkün mü?

    ReplyDelete
  2. Parasını ödediğimiz odayı başka birine vermişlerdi. Sabaha karşı otele varıp çoluk çocuk kapıda kalmıştık. Türkiye'den giden uçak geç vardığı için sanırım odayı vermişlerdi. tüm kalışı iptal etsinler istedik, onu da yapmamışlardı. İkinci günden itibaren istemesek de mecburen orada kalmıştık. Başka büyük bir sıkıntısı yoktu sanki. Gitmeden önce yazıp geç geleceğinizi bildirseniz iyi olabilir.

    ReplyDelete