Saturday, April 13, 2013

Fizikçi Richard Feynman röportajı

Atom bombasının yapımında çalışmış ve Quantum fiziği üzerine çalışması için Nobel ödülü almış ünlü fizikçi. Linkteki röportajında dikkatimi çeken noktalar şunlar oldu;

- Babası ile ormanda yürümeye çıkarmış ve babası ona etraftakileri anlatırmış. Birgün babası bir kuşun adını sormuş Richard'a. Richard bilmiyorum demiş. Babası önce kuşun adını 6 farklı dilde söylemiş. "İşte şimdi biliyorsun, peki bu ne işine yaradı, hiç... gel şimdi nasıl bir kuş ve ne yapıyor diye bakalım" demiş. Ogün bugündür etrafını gözlemlemeyi öğrenmiş.

- Babası bir gün TV'de Papayı göstermiş. Bu adamın farkı Apoletleri, başka bir farkı yok demiş. Bu felsefe ile büyüyen Richard da ödüllerden, şeref nişanlarından hoşlanmıyor. Asıl şeref bulduklarımın diğer bilim adamları tarafından kullanılmasıdır diyor


- Matematiği zayıf olan fizikçi dünyayı anlamakta son derece eksik kalacak ve zorlanacaktır diyor

- Limitli bir beynim var, sosyal bilimlerle harcayamam diyor. Yaşı ilerledikçe resim yapmaya merak salmış


- Atom bombasının neler yapabileceğini bilerek projede yer almış. O zaman Hitler korkusu çok yüksekmiş ve biz yapmazsak onlar yapacak diye düşünüyorlarmış. Fakat Almanya yenilince de bombanın yapımına son verilmemiş. "Düşünmedim" diyor. (Einstein ise Hitler'den aktif olarak kaçmış olmasına rağmen projede çalışmayı red etmişti ve sadece bir kere tıkandıkları bir yerde gelip yardım etmişti)

- Bilmemek beni korkutmuyor, evrende bilmediğim şeyler var ve hep olacak.

- 12 yaşında kütüphaneden calculus kitabı almış ve babasına getirip göstermiş. Babası bazı gösterdiği şeyleri anlamamış ve 12 yaşındaki Richard o sırada babasının çok şey bilmediğini, anlamadığını fark etmiş. MIT'den mezun olduğunda babası  büyük bir hevesle fizikle ilgili tüm sorularını sormuş. Ama Richard babasına güzel bir şekilde hiç anlatamamış.


No comments:

Post a Comment