Sunday, August 12, 2012

Zashiki karakuri bebekleri

NHK World isimli bir Japon TV kanalı var, belgeselseverlere şiddetle tavsiye ederim. Uzak doğu ile ilgili birçok bilinmedik güzel belgeseli ingilizce olarak izleyebileceğiniz bir TV kanalı. Dün gece bu kanalda  Karakuri isimli bir belgesel izledim.

Karakuri 18. yüzyıldan kalma bir oyuncak, kukla sanatı. Zashiki karakuri bebekleri ise karakuri bebeklerinin ev tipi olanlarına verilen isim.  Mekanik bir düzenek ile hareket eden bu bebeklerin en ünlüsü Çay servisi yapan Zashiki Karakuri. İki eli öne doğru uzanmış bu oyuncağın ellerine bir bardak çay koyulması ile düzenek harekete geçiyor ve Karakuri kurulduğu kadar yürüyor. Çay bardağı kaldırıldığında bebek duruyor, çay bardağı tekrar eline koyulduğunda ise geri dönüp geldiği yere doğru ilerliyor.Diğer meşhur bir Karakuri ise ok atan Karakuri. Video'da göreceksiniz sanki gerçekten uzaklık ve ok ayarı yapar gibi kafasını hareket ettirişi dahi inanılmaz.

Mekanik Karakuriler haricinde alttan iplerle hareket ettirilen ve dev boyutta festivallerde gösteri yapan Karakuriler de bulunuyor. Son olarak da Japonca yazabilen Karakuri'yi sizlere göstereceğim.  Daha fazla görmek isterseniz akrobat, iluzyonist, dansçı, kopek gezdiren gibi versiyonları da bulunuyor.  Japonların 18. yy'da bu mekanik bebeklerle robot işine girdiği düşünülünce, bugün neden robot üretiminde bu kadar ileride olduklarını anlamak mümkün.

No comments:

Post a Comment