Friday, May 6, 2011

Google Panda update - Google'ın yeni algoritması

Google arama algoritmasını değiştiriyor diye duyup merak etmiştim. Algoritmayı anlamayacağımı düşünerek detayını araştırmamıştım. Ama gerek Google resmi blogunda, gerek birçok yerde birileri sağolsun basitçe anlatmışlar. Yeni değişiklikleri çok beğendim. Şimdilik sadece Amerika'da ve ingilizce yayınlanan sitelerde uygulanıyor.

Yeni update'in adı Google resmi blogunda Panda olarak anılmasa da birçok yerde Panda update olarak geçiyor. Google'ın tahminlerine göre tüm aramaların %12'sini etkilemesi bekleniyormuş. Amacı site sahiplerini, internet ekosistemini mümkün olduğunca kaliteli tutmaya teşvik etmek. Yeni sisteme göre sıralamada ödüllendirilecek siteler;

- Orjinal içerik sağlayan
- Araştırma sonuçları ve derin analizlere yer veren
- Bolca link alan
- Ziyaretçilerin uzun zaman geçirdikleri ve hemen kaçmadıkları
- Açılışta problem çıkartmayan
- Twitter, Facebook gibi paylaşım sitelerinde kolay paylaşıma imkan tanıyan
- RSS feed linkleri ve site içi linklerin düzgün çalıştığı
- Spam yorum bulunmayan
- kendi diğer sitelerinden link veren
siteler olacak.

Update Şubat sonunda kullanılmaya başladığından bu yana birçok sitenin sıralamadaki yerini çok ciddi olarak etkiledi bile. Guardian'ın haberine göre Microsoft'un alışveriş kıyaslaması yapan alışveriş sitesi Ciao %94'lük bir düşüş ile en çok etkilenen sitelerden biri. Birçok indirim ve donanım sitesi de ciddi düşüşler yaşamış.

İnsanların uzun vakit geçirdikleri ve hergün yeni içerik eklenen Youtube,  EBay, Mashable, Techcrunch, blogger, wordpress,vimeo gibi sitelerin ise sıralamada üst sıralara doğru yükseldiği görülüyor.

Türkiye'ye geldiğinde içerik ve hatta yorum dahi yazmaktan çekinen bizlerin sitelerinin sıralaması ne olacak merak ediyorum.

No comments:

Post a Comment