Tuesday, May 17, 2011

Çocuk, aile, yurtiçi, standart paketler nedir? Güvenli internet nedir?

Hala bilmeyen var... bugün fark etmiş olanlar var... Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır diyorum ve internetime dokunma protestosunun ne olduğunu açıklıyorum.
15 Mayıs'ta saat 14:00'te İstiklal caddesinde onbinlerce gencin katıldığı bir protesto yürüyüşü yapıldı. Protestonun adı #internetimedokunma. Amacı internet sansürlerine karşı tepki göstermek. Aslen bu protestonun tek bir konusu var;

İnternette yapılan ayarsız sansürler. Bir tek video yüzünden senelerce Youtube'un kapatılması, bir kelime yüzünden İngilizce-Türkçe sözlük olan www.seslisozluk.com sözlüğünün kapatılması, bir blog yüzünden tüm Blogların kapatılması. Şu an tam sayısı bilinmemekle birlikte binlerce kapalı web sitesi bulunmakta. BTK bir çoğunun yasadışı site olduğunu söylüyor ama bugüne kadar tüketiciye yansıyanlar hep yasaiçi oldu.

Peki bu paketler nedir?
Şimdi paketlere gelecek olursak... Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 22 Ağustos'ta yürürlüğe girmek üzere bir yasa çıkarttı. Bu yasaya göre 22 Ağustos'tan sonra herkes Standart, Çocuk, Aile veya Yurtiçi internet paketlerinden birini seçmek durumunda kalacak. Eğer bir seçim yapmazsanız otomatik olarak Standart pakete geçeceksiniz.

Standart paket yukarıda birinci maddede anlattığım hali hazırda sansürlü paket.
Çocuk paketi seçerseniz sadece çocuklar için uygun bulunan sitelere girebileceksiniz ama henüz bu sitelerin hangi siteler olduğu veya bu listede hangi sitelerin yasaklı olacağına dair bir bilgi yok.
Aile paketinde de yine hangi siteler olacak veya olmayacak bilgisi bulunmamakta. 
Yurtiçi paket'te ise adından da anlaşılacağı üzere sadece yurtiçinden sitelere girilebilecek.

Eğer çocuğunuz için çocuk paketine geçmeyi seçerseniz, çocuk uyuduktan sonra size verilecek bir şifre ile standart pakete geçebileceksiniz.
Yani görüldüğü üzere asıl problem paketler değil. Asıl problem mevcut durumda dahi uygulanan sansürler.

Peki neden bu konu şu an gündeme geldi? 
Bir hafta önce BTK güvenli internet paketlerinin yanısıra 138 kelimelik bir liste yayınladı. Bu listede "ekşi" kelimesi de yer alıyordu. Bu da www.eksisozluk.com adresinin kapatılması anlamına geliyordu. Milyonlarca okuyucusu olan ekşisözlük'ün kapatılması söz konusu olunca tüm sosyal medya insanlarının bardağı taşmış oldu.
BTK "yanlışlık yapmışız, ekşi kelimesi listemizde yok" demesine rağmen sosyal medya insanları bu sefer de diğer kelimelere itiraz etmeye başladılar; haydar, adrianne, şişman, gay, lezbiyen, etc.
BTK bu itirazlar üzerine 138 kelimenin yasaklanmasından vaz geçtiğini bildirdi.

Ama bu kadar gaf, niyetini açık ve net gösterme sonrasında sosyal medya çalkalandı bir kere. Halen de sakinleşmiş değil.

No comments:

Post a Comment