Wednesday, January 19, 2011

Dinamik fren sistemi nedir?

Dinamik fren sistemi, GE'nin trenlerinde kullanmaya başladığı yeni ekolojik hybrid motora verilen isimdir. Bir araç fren yaptığında ortaya çok ciddi bir ısı çıkmakta ve bu ısı muhafaza edilmediği için atmosfere karışmakta ve yok olmaktadır. GE'nin lokomotiflerinde kullanmaya başladığı dinamik fren sistemi sayesinde yapılan her fren ile ortaya çıkan bu enerji depolanıp, sonradan kullanılabilmektedir. Lisede fizik dersiniz çok zayıf olsa dahi, aşağıdaki video basit olarak fren ile oluşan enerjiyi açıklamaktadır.  
GE'nin sitesinde ise bu lokomotiflerle ilgili daha geniş bilgi bulabilirsiniz. Beni en heyecanlandıran bilgi, bir lokomotif treninin bir sene boyunca yaptığı fren ile elde ettiği enerji ile 8,900 Amerikan evinin 1 yıllık elektrik giderinin karşılıyor olması.

GE'den Tesla'ya yaptıklarından ötürü senelerce tiksindim. Sonra legendary CEO'su Jack Welsch'in hayatını okuyunca biraz ısınmıştım. 30 Rock ile sevmeye başladım. Reverse innovation dediklerinde hayran kaldım. Ekolojik treni duyunca artık Tesla hatasını affedeyim diyorum... OLMUYOOO :/ Yaşasın Tesla, Kahrol Edison. 

No comments:

Post a Comment