Sunday, January 2, 2011

2010'un en başarılı inovasyonu

Her yerde 2010'un ENleri listesi var, ben de size bu sene en etkilendiğim inovasyondan bahsetmek istiyorum. CellScope - kendisi Nokia N8'e takılan ucuz mikroskop.
CellScope

D. Fletcher
Berkeley Üniversitesi Bioengineering professoru Daniel Fletcher ve ekibinin icadı olan Cellscope ile artık fakir ülkelerdeki hastalardan alınan kan, idrar, vs'nin mikroskobik görüntüleri, pahalı laboratuvar aletleri olmaksızın dünyanın dört bir tarafındaki uzman doktorlara ulaştırılabiliyor. Dünyanın bir çok yerinde gerekli teçhizat veya uzman doktor bir arada bulunamadığı için ölen hastaları veya test yapılamadığı için yayılan AIDS gibi bulaşıcı hastalıkların boyutunu düşünürseniz neden bu ürünü çok beğendiğimi anlayacaksınız. 

Nokia'nın N8 lansman filmi ile de cuk oturuyor. Bu filmin ana fikrinde önemli olan teknolojik gelişmeler değil, bu gelişmeleri ne amaçla kullandığındır deniliyor. Filmin sadece bir iki karesinde CellScope da görünmekte. 

Ama Nokia Cellscope'u tanıtmak için bir kısa metrajlı film de yaptırmış. İsmi DOT. Dünyanın ilk mikroskobik stop motion filmi olan DOT Guiness Rekorlar kitabına da girmiş.

Şahsen Iphone furyasında ben de bir gaza gelip Apple'cı olmuştum. Ama sanırım Itunes'u bir keseye, Android ve CellScope'u bir keseye koyup 2011'de tekrar özüme döneceğim.

No comments:

Post a Comment