Tuesday, October 5, 2010

TED talks - Mechai Viravaidya

Oncelikle eğer TED Talks dinlemiyorsanız, çok ayıp, hemen dinlemeye başlayın. Birçok farklı konuda son derece ilham verici konuşmacıları dinleyebileceğiniz bir site. Bugün "How Mr.Condom made Thailand a better place" isimli bir konuşma dinledim. Özellikle Aids ve doğum kontrolü gibi ciddi konularda bile, mizah kullanmaya cesaret etmeleri çok hoşuma gitti. Konuşmanın özeti şöyle;
Thailand 197'lerde çok fakir bir ülke ve doğum kontrolünün kullanılmadığı bir yermiş. Prezervatif kullanımını arttırmak için bir dizi önlem almak zorunda kalımşlar.
1) İlk olarak din adamlarına gidip doğum kontrol ilaçlarını ve prezervatifleri kutsal su ile kutsamalarını istemişler. Sonra bunun resimlerini etrafta dağıtıp diğer din adamlarının da komunitelerinde aynısını yapmasına örnek olmuşlar. (Türkiye'de böyle birşey hayal dahi edemiyorum)
2) Okullara gitmişler ve tüm alfabe öğretiminde P harfinde Prezervatif kullanılmasını sağlamışlar. 
3) Okullarda en hızlı prezervatif şişirme gibi eğlenceler ve yarışmalar düzenlemişler.
Daha sonra yükselen Aids oranını düşürmek için farklı önlemler almışlar;
1) Hamile olmayan kadınlara kredi vermişler.
2) Mesajlı T-shirtler yapmışlar - let the next olympic save some lives why just run around? veya weapons of mass protection.
3) kahve dükkanlarında prezervatif dağıtılıyormuş, slogan olarak da "Starbucks keeps you awake, we also keep you alive" kullanıyorlarmış
4) Polisler ve taksiciler prezervatif dağıtıyorlarmış.
5) Prezervatif kıyafet baloları düzenleniyormuş

Tum bu uygulamalarla Aids'i %90 azaltabilmisler. Helal olsun.

No comments:

Post a Comment