Thursday, October 14, 2010

Iphone aplikasyonu - Sleep Cycle'ı sonunda denedim

Herkese de tavsiye ederim.Bir insanın uykusunun derin ve hafif olmak üzere farklı boyutları var. Bu boyutlara REM ve NonREM deniliyor. NonRem uykunun da 3 farklı seviyesi var.
1. seviye uykuya ilk daldığımız an. hani ayağımız, kolumuz atar ya aniden, işte o zaman.
2. seviye uyku ise derin uyku boyutu. Bu boyutta iken etrafımızda olan biteni fark etmeyiz ve 2. seviye tüm uykumuzun yaklaşık yarısını oluşturur.
3. seviye ise iyice derin uyku boyutu. Bu boyuta herkes zaten geçmiyor. Gece kabusları, uyurgezerlik gibi fenomenlerin olduğu boyut.
REM uykusu ise uykumuzun yaklaşık 1/5'ini kapsar ve en çok rüyalarımızı hatırladığımız boyuttur.
Bir insanın derin uyku boyutunda iken uyanabilmesi gerçekten çok zordur. Bu saat çaldığında yatağa çakılıp kaldığımız ve kalkamadığımız zamanlardır. 
Sleep Cycle applikasyonu bu derdi ortadan kaldırıyor. Aplikasyona saat kaçta kalmak istediğinizi giriyorsunuz. Telefonunuzu uçak moduna alıyorsunuz ve aplikasyonunu kapamadan yastığınızın yanına koyuyorsunuz. Diyelim ki saat en geç 9'da kalmak istediğinizi girdiniz. Sleep Cycle 8:30'dan itibaren uykunuzun hafifleştiği anı kollamaya başlıyor. Yakaladığı anda da alarm çalıyor, saat henüz 9 olmasa da. Böylece belki 15-20 dakika daha erken çalabiliyor ama en azından yataktan kalkmakta zorlanmıyorsunuz.
Ben denedim ve çok memnun kaldım, tavsiye ederim.

No comments:

Post a Comment