Friday, October 15, 2010

Badge olayının suyu çıkmak üzere

Son bir yıl içinde dijital mecralar üzerinde badge, achievement, seviye, titr, statü, vs dağıtmak iyice yaygınlaştı. İlk olarak bu sistemi Warhammer oyununda görmüştük. Sonra fikri Blizzard ışık hızında kaçırdı ve World of Warcraft'a adapte etti. Biraz daha geç olmakla birlikte internet ve cep telefonlarındaki aplikasyonlara da yayıldı. Farmville, Foursquare, SCVNGR gibi birçok farklı firma kullanılmaya başladı. 

Bravo, aynı yere 3 kere giriş yaptınız. Facebook'da yayınla?
Aferin, çikolatalı pasta yapıp Chef titrini kazandınız. 
Yaşasın, Starbucks'a 10 kere gittin, sana artık Müptela diyeceğiz 

cinsinden birçok başarı puanı almaya ve bunları Facebook ve Twitter üzerinden yayınlayıp böbürlenmeye başladık. Ama Microsoft BizSpark'tan çıkan bir firma tüm bu sistemi çökertmek üzere: Badgeville. Bu firma aslında süper dahiyane birşey yaparak, badge sisteminin kendisini satıyor. Bir siteniz var ve siz de sitenizin kullanıcılarına katılımları ve başarıları doğrultusunda rütbeler vermek istiyorsunuz. Hiç uğraşmıyorsunuz, gidip Badgeville'den bu hizmeti satın alıyorsunuz. Sonra sitenize göre uyarlayıp, istediğiniz gibi kullanıyorsunuz. 
Yalnız sorun şurda, olay bu kadar standart ve kolay bir hal alınca alınan rütbelerin bir anlamı kalmayacak gibi geldi bana. Badville'in sitesine bir göz atın. Sağ tarafta son aktiviteler bölümünde insanların saniye başına kazandığı rütbe ve badgeleri görünce dediğime katılacaksınız.

Stephen G. unlocked the Sneezing Panda badge 
Alex G. unlocked the Twitter Follower badge
Cloe C. unlocked the White Belt badge
Martyn B. unlocked the First Share badge 
Aung K. unlocked the O RLY Owl badge 
Kristaps K. unlocked the Ask a Ninja badge 
vıdı vıdı vıdı vıdı vıdı      

No comments:

Post a Comment