Thursday, September 30, 2010

Yeşil araba yakıtı yarışında yosun önde

Colorado Üniversitesi'nin açıkladığı araştırma sonuçlarına göre yosun yakıtı, soya yakıtına göre daha başarılı imiş. Araştırma sonuçlarına göre yosun yakıtın net enerji oranı 0.93 iken, soya yakıtının net enerji oranı 1.64 imiş. (Yani üretim için kullanılan enerji - yaratılan enerji). Aslında yosun üretebilmek için soya üretiminin iki katı kadar enerji harcanıyormuş. Buna rağmen soyanın da suyu çok zor çıkmıyormuş. Yosun dünyamızdaki oksijenin çoğunu ürettiği için benim umudum yine ondan yana. Yosundan nasıl yakıt üretiyorlar diye baktım;
İlk olarak bildiğiniz pres ile sıkıyorlarmış. Daha sonra geri kalan yosuna daha da baskı yaparak, ısıtarak gaz hale gelmesi sağlanıyormuş. Tam bu noktada karışıma karbonsiyoksit ekleyip yosunun tamamen yağa dönmesi sağlanıyormuş. (Kimya dersimi daha iyi dinlemeliydim.) Bu şekilde yosunun yağının 100%'ünü çıkartabiliyorlarmış. 
En bilinen firmalardan biri Solazyme. 2008 yılında ilk kez bir Mercedes'i Sundance film festivalinde yosun yakıt ile çalıştırabilmişler. New York Times'ın haberine gore 7 yıl içinde 125 milyon dolar yatırım toplamış olan bu şirketin Virgin, Unilever, Amerikan Ordusu gibi birçok önemli yatırımcısı var. 
Yatırımcı çekmekte çok başarılı olan yosun aynı zamanda bir trend olarak evlere de girmeye başladı. 

yosun lambaları
Yosun havuzları

  Sehirlerdeki oksijeni arttirmak icin yosun kule mimarisi

No comments:

Post a Comment